7 stycznia, 2022

Prawidłowe odżywianie sportowca – jak ułatwić sobie ten etap?

Dobrą formę należy zacząć od diety. Od dawna wiadomo, że zbilansowany jadłospis pomaga uzyskać lepsze efekty treningowe. Prawidłowy sposób żywienia dla sportowców różni się od menu przeciętnego człowieka. Dieta dla sportowca powinna być bogata w białko i zdrowe węglowodany, które będą źródłem energii podczas ćwiczeń. Dowiedz się, jak powinny wyglądać posiłki dla osób uprawiających sport.

Catering sportowy, czyli jaki?

Dieta dla sportowca powinna uwzględniać następujące składniki:

 • łatwo przyswajalne białka – do tej grupy można zaliczyć jajka, wysokiej jakości mięso i ryby,
 • złożone węglowodany – to one zapewniają długotrwałe uwalnianie się energii, która jest niezbędna podczas treningów,
 • zdrowe tłuszcze – można je pozyskać z olejów roślinnych czy orzechów.

Występowanie powyższych składników w jadłospisie osoby aktywnej to tylko połowa sukcesu. Należy pamiętać o zachowaniu idealnych proporcji tych elementów. Białko powinno stanowić 30% codziennie spożywanych produktów, węglowodany 50% a tłuszcze 20%. Ponadto catering sportowy powinien być bogaty w składniki mineralne i witaminy, gdyż podczas treningu i zawodów następują intensywne reakcje biochemiczne. Wysokiej jakości produkty spożywcze, bogate w witaminę B, A oraz C pomogą w zachowaniu zdrowia, wydajności i siły.

Dlaczego dieta pudełkowa proteinowa jest idealna dla sportowców?

Warto pamiętać, że wielu sportowców, oprócz trenowania danej dyscypliny i udziału w zawodach, również wykonuję pracę zawodową. Przy takim trybie życia, czas wolny jest luksusem. Dlatego coraz więcej osób aktywnie trenujących decyduje się na sportowy catering. Do powodów popularności diety pudełkowej Protein+ można zaliczyć:

 • idealnie skonstruowany jadłospis

Nad rozpisaniem diety pudełkowej dla sportowca czuwa profesjonalny dietetyk. Codzienne menu jest ułożone w taki sposób, aby posiłki miały prawidłowe proporcje składników odżywczych, czyli białka, tłuszczów i węglowodanów. Istotny w tym przypadku jest odpowiedni dobór produktów. Najlepsze węglowodany dla sportowca to pełnoziarniste makarony i pieczywo oraz brązowy ryż. Warto pamiętać także o owocach i warzywach, które są źródłem wielu cennych składników i witamin. Wysokiej jakości proteiny pomogą zbudować tkankę mięśniową. Dzięki zachowaniu tych wszystkich zasad możliwe jest stworzenie prawidłowej diety dla sportowca.

 • oszczędność czasu

Sportowcy mają niewiele czasu, więc gotowanie i planowanie jadłospisów jest kolejnym obciążeniem już i tak mocno napiętego harmonogramu. Korzystniej jest zamówić catering sportowy, który zostanie dostarczony pod Twoje drzwi, o umówionej wcześniej porze. Co więcej, możesz być wtedy na siłowni lub uprawiać jogging w pobliskim lesie. Kurier zostawi zapakowane posiłki na wycieraczce. Ty je możesz odebrać i zjeść wtedy, kiedy będziesz mieć na to czas. Godziny, które dotychczas spędzałeś w kuchni, możesz wykorzystać w inny sposób. 

 • sezonowe produkty najwyższej jakości

Wybierając catering pudełkowy Protein+ masz pewność, że otrzymasz doskonałe posiłki. Każda potrawa jest przygotowywana przez zawodowego kucharza, który zadba, aby dania były nie tylko zdrowe, ale i smaczne. Co więcej, produkty używane do gotowania są pozyskiwane od lokalnych dostawców. Sezonowe warzywa i owoce zaskoczą Cię niezwykłym smakiem, a przy okazji dostarczą wielu cennych składników dla Twojego organizmu.

 • Odpowiednia wartość kaloryczna dań

Dla każdego sportowca ważna jest ilość przyswajanych kalorii. Dzięki precyzyjnie podanej wartości energetycznej można utrzymać prawidłową masę ciała oraz zapewnić energię na treningi.

W obliczu podanych zalet wcale nie dziwi fakt, że sportowcy często sięgają po dietę pudełkową.

Jakie są korzyści z dobrej diety sportowej?

Sportowcy, tak jak i przeciętni ludzi, potrzebują dobrze zbilansowanej diety, aby prawidłowo funkcjonować. Jednak jadłospis w diecie regularnie trenujących osób, pełni również inne funkcje:

 • wspomaga odpowiednie nawodnienie – za każdą godzinę treningu zaleca się wypicie 1 litra wody, warto również dbać o to poprzez spożywany pokarm,
 • pomaga w przeciwdziałaniu stanom zapalnym,
 • pomaga wzmocnić organizm,
 • wspomaga regenerację kontuzji.

Dieta pudełkowa proteinowa to idealny sposób na odpowiednie żywienie dla sportowca.

Mydish
Polecane posty
[fusion_recent_posts layout=”default” picture_size=”auto” hover_type=”none” columns=”1″ number_posts=”3″ post_status=”” offset=”0″ pull_by=”category” cat_slug=”” exclude_cats=”” tag_slug=”” exclude_tags=”” thumbnail=”yes” title=”yes” meta=”no” meta_author=”no” meta_categories=”no” meta_date=”yes” meta_comments=”yes” meta_tags=”no” content_alignment=”center” excerpt=”yes” excerpt_length=”35″ strip_html=”yes” scrolling=”no” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” /]