20 grudnia, 2021

Idealna propozycja dla sportowców, czyli dieta pudełkowa protein + w praktyce

Jeśli uprawiasz sport zawodowo lub ćwiczysz dla uzyskania wymarzonej sylwetki, wiesz, że do osiągnięcia celu potrzebny jest dobry plan żywieniowy. Najważniejsze jest to, że musi on być spersonalizowany, ponieważ każdy organizm jest inny i każdy sportowiec, ma inne cele. Najlepiej skorzystać z diety pudełkowej, która dostarczy Ci odpowiednią ilość kalorii oraz uzupełnia organizm w niezbędne makro- i mikroelementy.

Catering dla sportowców – liczy się odpowiednie podejście

Jeśli trenujesz na siłowni lub uprawiasz sport zawodowo, musisz wiedzieć, że sportowcy potrzebują więcej kalorii niż osoba, która prowadzi bierny tryb życia. Zapotrzebowanie kaloryczne oraz odpowiednia ilość białek, soli, cukru, tłuszczów itp. zależy od wielu czynników (płci, wieku, sprawności fizycznej itp.). Oznacza to, że np. dieta 2000 kalorii nie będzie odpowiednia dla osób, które prowadzą typowo siedzący tryb życia. Taka nadwyżka nie zostanie spalona i w konsekwencji prowadzi do otyłości, cukrzycy lub chorób układu krążenia.

Dieta przeznaczona dla sportowców musi być bardzo zbilansowana i bardzo skoncentrowana na wydatkach energetycznych. Musi również uwzględniać potrzeby, które pojawią się podczas intensywnych treningów. Dlatego należy organizmowi tyle „paliwa” z pożywienia, ile potrzebuje i tu właśnie wkracza odpowiedni catering dietetyczny dla sportowców.

Dieta pudełkowa dla sportowców – tego nie może zabraknąć

Wbrew powszechnej opinii catering dla sportowca nie powinien opierać się wyłącznie na białku. Owszem, jest ono bardzo ważne, bo jest to budulec mięśni, a jego jedzenie sprzyja regeneracji organizmu po treningach, ale każda dieta wysokobiałkowa musi równoważyć również zapotrzebowanie na inne składniki. Dlatego dieta pudełkowa protein + uwzględnia odpowiednie proporcje najważniejszych dla sportowców składników odżywczych:

  • 20-25% białka – głównie z chudego mięsa (np. pierś z kurczaka, ryby morskie, chuda wołowina), roślin strączkowych i odtłuszczonego nabiału;
    30-35% tłuszczu – w postaci wielonienasyconych kwasów tłuszczowych takich jak omega-3 i omega-6 np. olej rzepakowy, sojowy, oliwkowy, kukurydziany, lniany itp.;
  • 40-50% węglowodanów – spożywanie owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych (owsa, kiełków pszenicy, siemienia lnianego, sezamu, mąki pełnoziarnistej, makaronu, ryżu itp.) jest ważne ze względu na udział błonnika, który pomaga uzyskać ważną rezerwę energii do treningów i zawodów.

To właśnie te proporcje uwzględnione w ułożonym menu diety protein + sprawiają, że różni się ona od pozostałych jadłospisów i jest idealnym cateringiem dla sportowca. W ciągu całego dnia spożywa się pięć posiłków, które dostarczane są w gotowych paczkach pod same drzwi. Pyszne i zdrowe śniadanie, potem dające energię drugie śniadanie, gotowy, pożywny obiad, a następnie smaczny podwieczorek i odżywcza kolacja – z taką kompozycją nie ma mowy o odczuwaniu głodu.

Idealny catering dietetyczny dla sportowców – smacznie i bez monotonii

Bardzo ważnym krokiem, o którym wiele osób zapomina, jest to, że dieta pudełkowa dla sportowców nie może być monotonna. Nie można codziennie jeść tego samo, ponieważ mało różnorodne menu przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Każde danie, a raczej składniki każdego posiłku powinny być różnorodne i co tydzień łączone w niebanalne kompozycje. Tak właśnie działamy w myDish, oferując Ci zróżnicowany catering dietetyczny dla sportowców. Wszystkie dania są wyjątkowo smaczne i skomponowane tak, aby sprostać nawet najbardziej wymagającym podniebieniom.

Posiłki w diecie pudełkowej protein + skomponowane są w trzech wersjach kalorycznych: 2000 kcal, 2500 kcal i 3000 kcal. Wszystko zależy od tego, jaka jest Twoja płeć, waga oraz jak często i intensywnie trenujesz. Wybór odpowiedniej opcji kalorycznej wraz ze zbilansowanymi posiłkami pozwala:

  • zwiększyć energię,
  • wpłynąć na osiągnięcie wyznaczonego celu,
  • zwiększyć ogólną wydajność,
  • zmniejszyć ryzyko kontuzji,
  • podnieść odporność organizmu,
  • utrzymać zdrowie w dobrym stanie.

Dieta pudełkowa dla sportowców protein + to sekret wspierania szybszego osiągnięcia zamierzonych celów treningowych.

Mydish
Polecane posty
[fusion_recent_posts layout=”default” picture_size=”auto” hover_type=”none” columns=”1″ number_posts=”3″ post_status=”” offset=”0″ pull_by=”category” cat_slug=”” exclude_cats=”” tag_slug=”” exclude_tags=”” thumbnail=”yes” title=”yes” meta=”no” meta_author=”no” meta_categories=”no” meta_date=”yes” meta_comments=”yes” meta_tags=”no” content_alignment=”center” excerpt=”yes” excerpt_length=”35″ strip_html=”yes” scrolling=”no” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” /]