10 grudnia, 2021

Dla kogo skierowana jest dieta pudełkowa Montignaca?

„Nie tyjesz, jedząc zbyt dużo, ale jedząc źle” – było to motto Francuza Michela Montignaca, który w latach osiemdziesiątych zaprojektował skuteczny sposób na utratę wagi i jej utrzymanie. W jego diecie nie liczy się kalorii, lecz bazuje na pokarmach o niskim indeksie glikemicznym. Dziś posiłki stworzone zgodnie z zasadami Montignaca można znaleźć w diecie pudełkowej. Dla kogo jest odpowiednia? Sprawdź.

Czym jest dieta Montignaca?

Francuz Michel Montignac zaprojektował tę metodę jedzenia jako skuteczny sposób na utratę wagi i jej utrzymanie. Nie liczy kalorii, lecz dzieli węglowodany na podstawie ich indeksu glikemicznego. Wskaźnik ten mierzy szybkość, z jaką żywność podnosi poziom glukozy we krwi. Dlatego w swych zaleceniach Montignac wyeliminował z diety pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym (większym niż 70), ponieważ stymulują one wydzielanie insuliny i gromadzenie tłuszczu. Do tej grupy zalicza się m.in. ziemniaki, mąkę pszenną, ryż, pieczywo, cukier, gotowaną marchewkę, miód. Redukuje również żywność o średnim indeksie (56-60) taką jak pieczywo pełnoziarniste czy banany.

Cała dieta Montignaca składa się z dwóch faz. Pierwszą z nich jest odchudzanie, które opiera się na diecie składającej się głównie z chudych białek takich jak ryby, drób i rośliny strączkowe. Produktom tym towarzyszą węglowodany o niskim indeksie glikemicznym (do 35), co uwzględnia właśnie dieta pudełkowa niskoglikemiczna. Ta metoda odchudzania zabrania również wykorzystywania w jadłospisie niektórych połączeń żywności takich jak tłuszcze z cukrami lub białka zwierzęce z węglowodanami. Po osiągnięciu pożądanej wagi rozpoczyna się kolejna faza, czyli utrzymanie i stopniowe, ale wciąż rygorystyczne włączenie do diety węglowodanów, które wcześniej były zabronione.

Kto powinien skorzystać z zasad Montignaca? Dieta nie dla każdego!

Przede wszystkim dieta Montignaca pomaga walczyć ze zbędnymi kilogramami. W niektórych przypadkach pozwala na schudnięcie nawet o 1-2 kg tygodniowo, ale trzeba pamiętać, że liczy się także aktywność fizyczna. Montignac ostrzegał, że ​​myślenie o utracie wagi tylko poprzez ćwiczenia jest złudne i niepraktyczne. Stwierdził nawet, że przeciętnej kobiecie zrzucenie kilograma wagi zajęłoby 18 godzin biegania. Dlatego podkreślał, że bez odpowiedniej diety, nie ma mowy o odchudzaniu. Uważał, że umiarkowane ćwiczenia fizyczne np. regularne spacery w marszowym tempie, są dobre dla zdrowia, pomagają utrzymać w dobrej kondycji płuca, serce i mięśnie oraz regulują wydzielanie insuliny.

I tu warto przejść do kolejnej grupy osób, która powinna zdecydować się na niskoglikemiczną dietę pudełkową. Dieta Montignaca jest wskazana przy insulinooporności oraz dla cukrzyków, ponieważ spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym pozwala na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Polecana jest również wszystkim tym, którzy chcą prowadzić zdrowy styl życia z uwzględnieniem spożywania nieprzetworzonych produktów oraz osób z miażdżycą i otyłością.

Warto jednak pamiętać, że nie jest to dieta odpowiednia dla każdego. Zawiera wysoki poziom białka, więc jest niewskazana dla osób z zaburzeniami pracy nerek i wątroby. Ze względu na wykluczenie wielu produktów z codziennego menu, nie jest również zalecana dla dzieci i młodzieży.

Dieta pudełkowa Montignaca w myDish

Jeśli zdecydujesz się na stosowanie zasad Montignaca, pamiętaj, że liczy się staranne dobieranie pokarmów zgodnie z ich specyfiką żywieniową i potencjałem metabolicznym. Trzeba zmniejszyć ilość węglowodanów oraz zwiększyć spożycie białka i tłuszczu, przy umiejętnym łączeniu poszczególnych składników. Konieczna jest więc bardzo dobra znajomość składu potraw, a także ich indeksów glikemicznych, które mogą się różnić w zależności od sposobu ich ugotowania.

Dlatego, zamiast poświęcać czas na wyliczenia i układanie jadłospisu, wybierz opcję, jaką jest dieta pudełkowa Montignaca od myDish. Paczka z gotowymi posiłkami trafi pod Twoje drzwi, a Ty możesz zapomnieć o godzinach spędzonych na gotowaniu. Dietetycy zadbają o to, aby każde danie było zdrowe oraz smaczne.

Mydish
Polecane posty
[fusion_recent_posts layout=”default” picture_size=”auto” hover_type=”none” columns=”1″ number_posts=”3″ post_status=”” offset=”0″ pull_by=”category” cat_slug=”” exclude_cats=”” tag_slug=”” exclude_tags=”” thumbnail=”yes” title=”yes” meta=”no” meta_author=”no” meta_categories=”no” meta_date=”yes” meta_comments=”yes” meta_tags=”no” content_alignment=”center” excerpt=”yes” excerpt_length=”35″ strip_html=”yes” scrolling=”no” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” /]